BİZ KİMİZ

Gizem Keservuran (Beslenme Uzmanı)
 
2002 yılında Başkent Üniversitesi Beslenem ve Diyet bölümünü burslu kazandı ve 2006 yılında derece ile mezun oldu. 2006 yılında Mezun olduktan sonra yaz aylarında kendini geliştirmek adına, 7 ay TheLife co Detox Center-Bodrum-Türkbükü'nde Uzakdoğu, özellikle Tayland ve Almanya da uygulanan detoks uygulamalarını, arınma terapilerini, well-being ve detoksu keşfetti. 7 ay boyunca Amerikalı detoks uzmanı, egzersiz uzmanı ve “RAW FOOD” aşçısıyla çalıştı. Ateş kullanmadan yemek hazırlama tekniklerini çalıştı, İskoçya-Glasgow dan gelen 15 kişilik ekibin tüm detoks sürecini üstlendi ve onlarla egzersiz, arınma, yeni bilgilerle dolu 15 gün geçirdi. 2007 yılı Ocak ayı itibariyle yoğun geçen bir yazı geride bırakarak Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi nde hastane mutfağı nı oluşturdu, yapılandırdı. Obezite, diyabet, böbrek hastlarında beslenme tedavileri üzerine çalştı. Tam kapsamlı Beslenme ve Diyet Kliniğini oluşturdu. Ardından 2007 yılının sonlarına doğru beslenme ve diyette bir diğer alana yöneldi. Acıbadem Sağlık Grubu, yiyecek içecek hizmetlerinde yerini aldı. Michelin Yıldızlı aşçılarla çalıştı. Pasta mutfağından diyet yemeklerine, kalite denetim sistemlerinden, hijyen standartlarının sağlanması ve korunmasına kadar geçen aşamalarda görev aldı. Ne de olsa Beslenme ve Diyet te işin mutfağı gerçekten “MUTFAK”. 2008 yılı Temmuz ayında ise, Medicalpark Göztepe Hastane Kompleksi nde yeni görevine başladı. Burada obezite kliniğinde Uzman doktorlar ile çalışmalarına başladı, obezitede cerrahi işlemler ve beslenme tedavileri, polikistik over, insulin direnci, hipoglisemi, hipotroid gibi metabolik hastalıklarda beslenme tedavilerini üstlendi. Bunların yanında onkoloji-kanser hastalarında özellikli beslenme tedavileri uyguladı hasta yakınlarını bu konuda bilinçlendirdi. Organ nakli, kemik iliği hastalarının operasyon öncesi-sonrası beslenme tedavilerini planladı. Kalp-damar cerrahisi ve kardiyoloji ekipleri ile hastaların beslenme tedavisi süreçlerini takip etti. Sindirim sistemi hastalıkları, reflü-gaz-şinkinlik-hazımsızlık şikayetlerinde hastaların yaşam konforunu arttıracak beslenme tedavileri geliştirdi. Bir yandan iş hayatı devam ederken akademik alana da yöneldi ve 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim dalında Fitoterapi yüksek lisansına başladı ve gastroenteroloji ekibi ile birlikte Gastro-fitodiyet kliniğini oluşturarak sindirim sistemi rahatsızlıklarında fitoterapi ve beslenme tedavisi uygulamalarına başladı.
 
Kerem Ömer Erkasap (Kurucu Ortak-Yönetim Kurulu Başkanı)
Vitalis Life kurucu ortaklarından olan Kerem Ömer Erkasap, 6 Temmuz 1979 doğumlu olup; eğitimini Marmara Üniversitesi’nde başarı ile tamamladıktan sonra, Amerika’da University of California San Diego’da pazarlama eğitimi aldı. Juicing (soğuk sıkım meyve sebze suyu) ile sağlıklı beslenme kavramıyla Amerika’da tanıştı. Amerika’dan döndükten sonra Sheraton Otel’de kısa bir süre çalıştıktan sonra bir restorana ortak oldu; bu süreçte Transformasyonel Sağlık Koçu Cenk Kıral ile tanışıklığı başladı. Yiyecek ve içecek sektöründe bulunan Kerem, Amerika’da tanıştığı “Juicing” kavramını uzun süren ar-ge araştırmaları sonrasında Türkiye’ye yeni bir anlayışla Vitalis Life Sağlık Yaşam Platformu olarak taşıdı. Mevcut Ortakları ile Vitalis Life markasını AKCA Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. altında daha büyük bir yapıya taşıdı. Bu yapıda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte olan Kerem Juicing’in sağlıklı beslenmeyi düşünen her insanın yaşamında mutlaka bulunması gerektiğine inanır.
 
Ahmet Ercin (Kurucu Ortak-Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)
27 Mart 1977 doğumlu olup; Marmara Üniversitesi İktisat bölümünü başarı ile bitirdikten sonra, yüksek lisans eğitimini almak için Amerika’ya gitmiştir. İlk bölümüne San Diego State University’de başladığı finans üzerine yüksek lisans eğitimini United States International University, San Diego’da başarı ile tamamladı. Amerika’da ki eğitimini tamamladıktan sonra yine San Diego şehrinde bulunan ve Starwood Oteller zincirine bağlı bulunan Sheraton San Diego muhasebe ve finansman bölümünde toplam 2 sene çalışmıştır. Amerika’da toplam 4 sene kaldıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Askerliğini tamamladıktan sonra Alfa Menkul Değerlerde araştırma biriminde yatırım uzmanı olarak çalışmıştır. Alfa Menkul Değerler’den ayrıldıktan sonra Aşada Karadeniz Holding bünyesinde bulunan Metropol Gayrimenkul Yatırım ve Danışmanlık şirketinin ve Kemer Gıda A.Ş.’ nin genel müdürlükleri görevinde bulunmuştur. Görevinden ayrıldıktan sonra kendi aile firması ile ilgilenmiştir. Aile firması olarak Erseven Turizm İşletmeleri A.Ş. altında Ramada, Taksim otelinin hem sahibi hem de işletmecisi konumdadır, aynı zamanda Erseven İnşaat markası ile inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir.  Haziran 2017’te mevcut ortağı ile yaptığı konuşmalar ve araştırmalarının neticesinde gıda sektörü ve özellikle bu sektör içinde, sağlıklı beslenmeye yönelik gıda üretiminin geleceğinin parlak olmasından dolayı AKCA Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. altında Vitalis Life markasını kurarak Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir.